Спящият мозък може да реагира на думи и да ги обработва

2243
Спящият мозък може да реагира на думи и да ги обработва
Снимка: Getty Images / Guliver

Говоренето насън понякога е дразнещо, слушането обаче може да се окаже полезно, пише New Scientist. Учени са доказали, че спящият мозък не само разпознава думи, но и може да ги категоризира и да реагира по предварително определен начин. Откритието може в бъдеще да ни помогне да учим по-ефективно.

Хората изглеждат напълно откъснати от света по време на сън, но изследователите на това състояние знаят, че това е погрешно схващане. Проучване, публикувано през 2012 година, например, показва, че спящите хора могат да се учат да свързват определени звуци и миризми. Друго изследване пък доказва, че наличието на аромати или звуци по време на сън подобрява паметта.

Осъзнатите сънища ни помагат да се справми с проблемите

Британски учени от Университета на Линкълн са открили, че хората, които по време на сън са наясно, че спят, по-добре решават проблемите...

Сега френски учени разкриват нови способности на спящия мозък. Екип под ръководството на Сит Куде е обучил 18 доброволци да класифицират изговорени думи като животно или предмет, натискайки бутони с дясната или лявата си ръка. Мозъчната активност била записвана с електроенцефалогрaф (ЕЕG), като така изследователите са измерили мускулната активност, показваща, че участниците се подготвят да движат една от ръцете си.

След достатъчно повторения на това упражнение, така че процесът да се автоматизира, доброволците били заведени в тъмна стая с легла. След като EEG потвърдил, че са заспали, учените им дали нови думи, а те продължили да реагират по същия начин.

Куде предполага, че несъзнателният процес на категоризация на думи е възможен, тъй като тази дейност се извършва без участието на префронталната зона на мозъчната кора, която по време на сън е напълно подтисната. „Когато спим, някои региони на мозъка спят, а други остават напълно будни“, казва той. „Сънят е доста по-локален, отколкото се смяташе преди“. Изследването хвърля светлина върху границите на несъзнателните процеси. Префронталният кортекс е важен за изпълнителните дейности като планиране, решаване на проблеми и изпълняване на няколко задачи едновременно.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com